Luzinterruptus

Powrót
20-25.05.2014
pl. pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego, Katowice

Luzinterruptus to hiszpański duet aktywistów, który zajmuje się interwencjami
w przestrzeni publicznej. Ich instalacje zazwyczaj wykorzystują światło jako główny surowiec i narzędzie pracy. Członkowie zespołu wywodzą się z różnych dyscyplin – sztuki oraz fotografii, a działają na ich pograniczu. Zaczęli tworzyć na ulicach Madrytu pod koniec 2008 roku, mając prosty pomysł, aby skoncentrować uwagę ludzi na problemy, które możemy znaleźć w mieście, które wydają się być niezauważane przez władzę i obywateli, robiąc to przy pomocy światła właśnie. Krótkotrwałe i ulotne w czasie projekty o widowiskowej formie, stanowią jednocześnie komentarz do aktualnych wydarzeń politycznych, jak również do kultury globalnej.

Luzinterruptus nie chcą tylko upiększać – podświetlają anonimowe miejsca, które wydają im się wyjątkowe, którym warto im nadać niezwykłą wartość artystyczną. Światła, składające się ich instalacje są przeznaczone dla ludzi, dlatego zazwyczaj są naturalnie zabierane przez mieszkańców. Ich projekty tworzone są z materiałów najbardziej powszechnych, takich jak: plastikowe torby, opakowania czy turystyczne gadżety.

---------------------------------------------------------------------------------

Celem instalacji Luzinterruptus przygotowanej w ramach Katowice Street Art Festivalu jest to, aby ludzie zdawali sobie sprawę z ilości plastikowych odpadów, które tworzone są w ich codziennym życiu. Szczególnie, że jest ich znacznie więcej niż można przypuszczać. W krajach bardziej rozwiniętych zostaną one łatwo poddawane recyklingowi, ale w zdecydowanej większości, pozostaną na wysypiskach przez wieki, bez możliwości przetworzenia.

Aby podkreślić ten problem,  instalacja składać się będzie z plastikowych odpadów generowanych przez mieszkańców miasta, a całość zostanie oświetlona. W trakcie tworzenia projektu wolontariusze będą nakłaniać mieszkańców osiedla, aby przynosili również pozostałe  domowe odpady w workach. Każdemu, kto to uczyni zostanie zrobione zdjęcie i włożone do pozostałej zawartości worka. Do budowy projektu użyte będą elementy rusztowania -  mają  całości nadawać kształt labiryntu z nośnych korytarzy, które pozwalają ludziom wejść i spacerować. Możliwe, że podczas spacerów okaże się, że zwiedzający znajdą odpady swoich znajomych i rodziny.


deploy