Paweł Ryżko

Powrót
16-25.05.2014
ul. Ułańska 12, Katowice

Paweł Ryżko - rocznik '84, absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Przez pięć lat współpracował z grupą Twożywo.
Jest autorem okładki albumu Franka Zappy „Hammersmith Odeon” wydanego
z okazji 70. rocznicy urodzin artysty. W roku 2012 otrzymał stypendium ministra kultury „Młoda Polska”. Jego twórczość opiera się głównie na plakacie, typografii, muralu i szablonie, stylistycznie nawiązując do tradycji konstruktywizmu. Prace Ryżko były pokazywane w ramach wielu wystaw zbiorowych, jak również nagradzane na konkursach graficznych.

----------------------------------------------------------------------------------

Neon „Wychowanie Fizyczne” w ramach 4. edycji Katowice Street Art Festivalu

Projekt przedstawia cztery prawe dłonie zaciśnięte w pięści. Uproszczona forma
i obłe, zaokrąglone symetryczne kształty ironicznie kontrastują z motywem agresji sugerowanym przez pięści. To wewnętrzne napięcie formalne odzwierciedla ambiwalentność pojęcia „wychowanie fizyczne”. Bardzo pozytywna idea „zdrowego ducha w zdrowym ciele” w praktyce często bywa sprowadzona do agresywnego współzawodnictwa, dyskryminacji słabszych i frustrującej selekcji naturalnej. Ponadto dwukolorowość projektu oraz motyw agresji wskazuje na współzawodnictwo nie tylko sportowców, ale także kibiców. Ułożenie pięści w formę obiegu zamkniętego przywodzi na myśl spiralę nienawiści często kojarzoną z fanami piłki nożnej.

Projekt „Wychowanie fizyczne” jest organicznie wpleciony w kulturalną tkankę miasta. Wybór neonu jako nośnika jest hołdem dla długiej tradycji tego medium w Katowicach, które są znane jako polskie Las Vegas. Dodatkowo instalacja artystyczna została zaprojektowana z myślą o konkretnej lokalizacji na osiedlu Tysiąclecia. Osiedle jest świetnym przykładem całościowego planowania i jego spójna, monochromatyczna kolorystyka daje wrażenie surowego, nowoczesnego minimalizmu. Jedynym dynamicznym, zmiennym, chaotycznym przejawem twórczości ludzkiej na tej przestrzeni jest walka na murach pomiędzy fanami drużyn GKS Katowice i Ruch Chorzów. Tak jak ta, oddolna działalność, neon ma ożywić kolorystykę otaczającej go przestrzeni, jednak sposób, w jaki jest zaprojektowany, jest także ukłonem w stronę modernistycznej stylistyki osiedla.

Umieszczenie neonu „Wychowanie fizyczne” na wschodniej ścianie pawilonu handlowo-usługowego przy ul. Ułańskiej 12, tuż przy granicy pomiędzy Chorzowem a Katowicami, nadaje mu dodatkowego, konkretnego, zakorzenionego w lokalnej społeczności znaczenia. Podczas gdy w każdej innej lokalizacji projekt poruszałby szerszy problem wrogiego sąsiedztwa, czy patriotyzmu lokalnego, w wybranym miejscu wybór zielonego i niebieskiego koloru nawiązuje do barw lokalnych drużyn piłkarskich.

deploy