Sasha Kurmaz

Powrót
14-16.05.2014
ul. Załęska 38, Katowice

Sasha Kurmaz – urodzony w 1986 roku w Kijowie, gdzie żyje i tworzy. Absolwent projektowania na Ukrainian State Academy of Art, finalista wielu konkursów
m. in. nagrody Kazimira Malevicha z roku 2010 czy PinchukArtCentre Prize z roku 2013. Początkiem jego artystycznej drogi były działania grafitti. Aktulanie uznał przestrzeń publiczną jako główne pole swojej undergroundowej działalności, przejmując miejsca naznaczone reklamą oraz informacjami komercyjnymi.
W większości prac używa zarówno konceptu jak i humoru. 

----------------------------------------------------------------------------------

W ramach Katowice Street Art Festivalu, zobaczymy realizację wpisującą się w nurt prac zaangażowanych społecznie i politycznie. Projekt „Statystyka” to wielkoformatowa, naścienna infografika, która powstanie na bazie sondy społecznej przeprowadzonej przez Kurmaza w dniach 10.05-13.05.2014 wśród mieszkańców Katowic.

Efektem kilkudniowej pracy artysty ze Ślązakami będzie abstrakcyjno-dekoratywny mural w samym centrum Katowic, który z jednej strony stanie się przyjemnym wizualnie dodatkiem do miasta oraz street artową zabawą z lokalna społecznością, z drugiej natomiast zwróci uwagę na jedno z najtrudniejszych zagadnień geopolitycznych ostatnich lat – uproszczonych przez media i praktycznie zignorowanych przez polityków. Za estetyką i wrażeniowością pracy stoi tu koncepcja graffiti politycznego i ilustracja wydarzeń aktualnie odbywających się za naszą wschodnią granicą.

deploy